Chtěli jste na COMIMPEX print ?www.c-print.cz

Nástrahy číhající v kybernetickém světě

V listopadu proběhl workshop s názvem „VÍTEJTE V NEBEZPEČNÉM SVĚTĚ aneb workshop o kyberbezpečnosti ve stylu MacGyvera“. Workshop se konal v moderních prostorech Impact Hub Brno pod záštitou firmy COMIMPEX a ve spolupráci s firmou Tech Data.
 

Experti ví jak na to


Kybernetická bezpečnost je velké téma a zároveň hraje významnou roli v portfoliu služeb naší společnosti. Ať už Vaše síť bude napadena zvenčí nebo zaměstnanci z nedbalosti prolomí bezpečnost vašich systémů, následky bývají velmi tragické. Proto jsme pozvali zajímavé experty na tuto problematiku, aby nám ukázali, jak případnému úniku dat předejít.


Ukradená hesla, napadené databáze, veřejné webkamery


MacGyver ve stejnojmenném seriálu z 90. letech dokázal vyřešit jakýkoliv problém, vše řešil za pomocí běžně dostupných věcí a nástrojů. Nicméně, aby se problém mohl řešit, musí nejdříve vzniknout. Buď se Vám povede najít problém záměrně nebo jen náhodou při hledání např. na Googlu. Michal Špaček, známý expert na vývoj webových aplikací a jejich bezpečnost, nám za pomocí praktických ukázek předvedl, co vše je možné na internetu vyhledat. Jak jednoduché je najít veřejně přístupné a na internet připojené webkamery, solární elektrárny, nebo napadené databáze a ukradená hesla.

Kdokoliv Vás může sledovat


Ani pro běžného uživatele není vůbec těžké zjistit, zda Vaše emailová adresa byla ve veřejně známém úniku dat. Za pomocí naprosto jednoduchých triků lze najít kompletní databáze společně s hesly. Takových databází a uniklých emailových adres jsou na internetu tisíce. 
Máte doma kamerový systém, chůvičky připojené přes veřejnou IP adresu a Vaše zabezpečení není dokonalé? Pak se při troše snahy nějaký ten zvědavý „hledač“ dokáže na kameru připojit a sledovat dění ve Vaší domácnosti. 

Kybernetickým útokům se můžeme bránit


Také firmy jsou vystaveny spoustě rizik. Stačí jeden „klik“ a vy můžete zavirovat nejen firemní počítač. Specialista na kybernetickou bezpečnost Jan Zdvořáček, nám na workshopu přiblížil proces, jak se podobné kybernetické útoky řeší a jak se jim efektivně bránit. Nevěřte všemu, co se na internetu dozvíte nebo co Vám přijde do emailu. Jako firemní subjekt, kdy potřebujete chránit spoustu citlivých dat, dbejte na co nejlepší zabezpečení. 
Tohle je jen zlomek toho, jaké informace a nebezpečí internet skrývá. Je nutné být v on-line světě opatrný, obezřetný a bránit se. To je totiž ta nejlepší možná ochrana!